12 Nisan 2015 Pazar

PROJENİN GEREKÇESİ VE AMAÇLARI

“Alanlar Yaratalım Aktif Yaşayalım” Projesi
Amaç ve Gerekçe
"Sportif Okul Düzenlemeleri ve Etkinlikleri" projesi ile fiziksel aktivitenin gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesini teşvik etmek ve toplumda aktif yaşam kültürünü oluşturmak amaçlanmaktadır.
Günümüz çocuklarının bizim çocukluğumuza göre daha hareketsiz ve daha kilolu oldukları, deri altı yağ dokularının daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri düşünüldüğünde hemen ilk akla gelenler apartman yaşamının yanı sıra oyun alanlarının yetersiz olması, ulaşım kolaylığı, ana babaların daha rahat kontrol sağladıkları için çocuklarını evde oynamaya yönlendirmeleri, özellikle okul döneminde ders dışı kalan zamanlarının büyük çoğunluğunu çocukların televizyon,  atari ve bilgisayar gibi araçların başında geçirmeleri gelmektedir. Aktif yaşam için gerekli alışkanlıkların temelinin diğer alışkanlıklar gibi çocukluk döneminde atıldığı unutulmamalıdır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren aktif bir yaşam tarzının kazandırılması geleceğin sağlıklı toplumunu oluşturmak açısından büyük bir yatırım olacaktır(1).                        
Bu doğrultuda; Çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak, çocukların yaratıcıklarını, iletişim becerilerini geliştirebilecekleri, hareket edip oyun oynayabilecekleri alanlar oluşturarak gelişimlerine katkı sağlamak, çeşitli spor branşları ile ilgili etkinlikler düzenleyerek çocuklarda "olumlu benlik kavramını" geliştirmek, spor ve fiziksel aktivite yolu ile eğlenmelerini sağlamak, fiziksel aktivitenin çocukların gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerine yönelik ailelerde farkındalık geliştirmek ve bu bağlamda çocuklarına destek olmalarını sağlamak, kız ve oğlanların birlikte katıldığı fiziksel aktivite etkinlikleri düzenleyerek cinsiyet eşitliği farkındalığını artırmak.
Kaynaklar:
1.Dilara ÖZER, Kamil ÖZER. Çocuklarda Motor Gelişim, Nobel Yayınları, 7.Basım, Ekim 2012: 182-183, Ankara.


Proje Danışmanı: Prof. Dr. M. Kamil ÖZER
Proje Asistanı: Arş. Gör. Ayşegül AKSOY
Proje Ekip Eşsorumluları: Sibel ERYİĞİT-Baran UCAL

Proje Ekibi: Sibel ERYİĞİT, Baran UCAL, Figen KALMIŞ, Cesur ÇITAK, Milena AYSELİ, Tanju KARA, Büşra Şeyda TURAN, Murat KIZILIRMAK


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme